login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Gdzie mieszkaliśmy

Kto z Was pamięta redaktorki nadające w Dwudziestolatce przez „kołchoźnik”?

Za pomocą kołchoźników emitowane były audycje Akademickiego Studia Radiowego działającego przy Tekach czyli akademikach Politechniki Wrocławskiej.

Wspomnienia te związane są z Redakcją Sportową przy Akademickim Studiu Radiowym. Koleżanki mieszkające w Dwudziestolatce może  pamiętają wiszące w pokojach (a może w przedpokojach) głośniki- kołchoźniki. Za ich pomocą emitowane były audycje Akademickiego Studia Radiowego działającego przy Tekach czyli akademikach Politechniki Wrocławskiej.

Do współpracy przy realizacji wiadomości sportowych zaprosiła mnie koleżanka z grupy, Ela Kossowska (obecnie Szczucka). Zapał Eli i zainteresowanie sportem obydwu początkujących reporterek, zaowocowały powstaniem programu sportowego. Nagrywany był w radiowęźle w T-2. W Dwudziestolatce słychać nas było w popołudniowe piątki. Program sportowy zapowiadała skoczna i modna wówczas piosenka "Kazaczok", która  pomimo zachodniego "wykonu" zawierała treści a zwłaszcza melodię, jedynie słuszne. Na antenie mówiłyśmy o sporcie akademickim - ale nie tylko. Wyposażone w magnetofon i legitymacje służbowe prowadziłyśmy wywiady m.in z Janem Tomaszewskim i Lesławem Ćmikiewiczem, wówczas piłkarzami Śląska Wrocław. W naszej pamięci pozostał także wyjazd do Polanicy na Seminarium Młodych Radiowców. Zabrałyśmy tam, jako personel techniczny, naszą przyjaciółkę Mimkę Romaniuk (obecnie Szymańska, dla niektórych Prezes Szymańska). Było wesoło, sympatycznie i ciekawie zwłaszcza, że zajęcia prowadził m.in. mistrz Andrzej Waligórski.

Akademicką twórczość reportersko-dziennikarską zawiesiłyśmy na kołku, na czas przygotowań do sesji letniej i prac magisterskich. A po obronie trzeba było spoważnieć i wrócić - w moim i Mimki przypadku - w rodzinne strony. Redaktor Ela pozostała we Wrocławiu i  jak wiemy, życie zawodowe związała m.in z dziennikarstwem, którego miłe początki miały miejsce w cudownych, jedynych i tylko naszych czasach studenckich.

Serdecznie pozdrawiam cały dobry rocznik 1969.

Halina Puńko (z domu Noga).

5 czerwca 2014

Więcej z działu "Gdzie mieszkaliśmy"...

  1. Co z tą Dwudziestolatką i gniazdem trutni?
  2. Kto z Was pamięta redaktorki nadające w Dwudziestolatce przez „kołchoźnik”?

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969