login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

Grawitacja spada a moc rośnie

 

Teoria i empiria podczas zwiedzania

Politechniki Wrocławskiej

Kolejny raz WCA wca.wroc.pl zorganizowało wycieczkę na wrocławską uczelnię.. Spacer nosił tytuł Akademicki Wrocław – Historia i innowacje z wizytą na Politechnice Wrocławskiej http://pwr.edu.pl/uczelnia/o-politechnice/informacje-ogolne.

Uczelnia bardzo się postarała by odwiedzający dowiedzieli się o niej  jak najwięcej a przecież przy takiej różnorodności słuchaczy nie było to łatwe. Nie wszyscy jednakowo jesteśmy przygotowani do odbioru skomplikowanej wiedzy o tym czym zajmuje się uczelnia bazująca na naukach ścisłych. Tym razem była od nas symboliczna, ale wytrwała delegacja.

Już w pierwszej sali zanim ktokolwiek coś do nas powiedział, zaczęliśmy z Romkiem studiować wielką wiszącą nad katedrą tablicę (zdjęcie 2 i 3): „Wybrane wielkości i stałe fizyczne” i żadna „wielkość” nie wywołała w nas absolutnie żadnej wiedzy – no może, gdyby znajdowała się tam liczba π to wywołałoby to jakiś przebłysk, ale chyba uznano to za nadmiernie oczywiste a może dlatego, że jest to stała matematyczna mimo, iż pojawia się w fizyce. Proponujemy dodanie liczby π by następni tacy jak my mieli satysfakcje, że coś wiedzą.

Przywitał nas Prorektor ds. Studenckich dr inż. Jacek Lamperski. Już na wstępie dowiedzieliśmy się, że Politechnika to wielkie, naukowe miasto, mające blisko 30 tys. studentów a jak dodamy pracowników naukowych i pracowników administracji, to niejeden powiat jest mniejszy http://pwr.edu.pl/uczelnia/o-politechnice/fakty-i-liczby.

Przeszliśmy następnie na emporę w Auli i po spojrzeniu z miejsca, gdzie kiedyś były organy, wysłuchaliśmy już na dole historii Politechniki, o której opowiedział nam dyrektor Muzeum Politechniki Wrocławskiej pan Marek Burak. Związki pomiędzy naszym Uniwersytetem a Politechniką zaraz po wojnie były znacznie bliższe niż później za naszych czasów. Po wojnie było to jedna uczelnia z jednym rektorem, który miał siedzibę właśnie na Uniwersytecie. Ponieważ mieliśmy przejść do Sali Senatu i gabinetu JM Rektora to pięknie o roli Senatu opowiedział pan Prorektor. Myślę, że wspaniale by było, gdyby to co mówił Prorektor o Senacie uczelni można byłoby przenieść wprost na Senat Polski. W sali Senatu dołączył do nas JM Rektor prof. dr hab. inż. Cezary Madryas i w swoim gabinecie interesująco przybliżył nam zarówno zadania politechniki jak i dodatkowo jej historię.

No i poszliśmy na wycieczkę po wielkim mieście „Politechnice”. Jeśli ktoś z Was od ukończenia naszych studiów nie był na Politechnice to zadziwiłaby go dzisiaj nowoczesność, wielu rozwiązań architektonicznych i technicznych. Większość z nas w okresie studiów miała jakichś znajomych na Politechnice i choćby z tej racji czasem odwiedzała tę uczelnię. Jednak w stosunku do tego co widzimy teraz, było to plusquamperfectum. Już na zewnątrz było to w oczywisty sposób widoczne, ale dwa wnętrza były „niekompatybilne” z naszą wiedzą na temat współczesnej techniki: jedno to Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej a drugie to super komputer BEM. Kiedyś z przyczyn przypadkowo zawodowych dysponowałam w pracy laptopem podobno o największej pojemności w Polsce. Dzisiaj taką pojemność ma pewnie mój telefon a w końcu nie był to jednak czas zaprzeszły. Moc BEMa, chociażby przez wyliczenie zer po jedynce uniemożliwiła nam zrozumienie o co chodzi. I zapewniam Was, że ani przez chwilę nie myślałam, że marnuję czas przechodząc przez kilka sal, w których rezyduje ten superkomputer, bo nawet jak nie rozumiesz o co dokładnie chodzi to właśnie tam czujesz, że postęp gna a my już go nie dogonimy choć z wielu jego dobrodziejstw korzystamy. Poza sercem tego superkomputera jest kilka pomieszczeń, które nam laikom mogą powiedzieć jakie to ważne urządzenie. Ogromna ilość akumulatorów, które w razie czego przejmą zasilanie części BEMa i całe pomieszczenie butli do gaszenia ewentualnego ogniska zapalnego. Jedno co wiemy na pewno: MOC ROŚNIE błyskawicznie.

Bardziej zrozumiałe dla nas było Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej bo z tym w jaki sposób urządzenia mogą zakłócać swoją pracę, czasem niestety się spotykamy. Mimo, iż postęp gna, to wiemy, że kilka urządzeń chociażby w naszych domach „często się nie lubi”. Komputer i telefon potrafią czasem „wypominać sobie bliskość”. Jednego nie zrozumiałam: dlaczego jak zamknęły się wrota komory do badania kompatybilności urządzeń i pani mgr inż. Monika Szafrańska poprosiła żebyśmy przekonali się, że nasze telefony straciły zasięg i nie da się z nich skorzystać, to akurat mój telefon, jako jedyny, zasięgu nie stracił, na dowód czego zadzwoniłam do mojego syna, który rozmowę odebrał i wymienił ze mną parę słów. Nie to, tak bardzo by mnie zbulwersowało, ale fakt, że na wsi bardzo często zasięgu nie mam – może w takim razie bez tych specjalnych wykładzin i wrót przenieść komorę kompatybilności do Rudy Milickiej? 

Jeszcze odwiedziliśmy wspaniałe mikroskopy a przed salą zobaczyłam zderzenie nowoczesnej technologii i tradycyjnych zachowań studentów – jakby z naszych czasów żywcem wzięte. Student oczekując prawdopodobnie na zajęcia, ze smartfona przepisywał na dłoń potrzebne mu dane (zdjęcie 32).

Trzeba przyznać, że spotkanie na Politechnice było dla nas wielkim wydarzeniem, nigdy nie dowiedzielibyśmy się jak bardzo, nie tylko uczelnia się zmieniła, ale również mogliśmy właściwie dotknąć dla nas niezrozumiałego postępu. Myślę, że szczególnie humanistom trzeba częściej pokazywać jak wszystko się zmienia żeby nie wpadali w „czarną dziurę” techniki. Najwyższej klasy specjaliści, którzy nas oprowadzali – w sposób również dla nas zrozumiały i wyjątkowo ciekawy – potrafili pokazać to czym się zajmują.

Wszystkie te spotkania na wyższych uczelniach są rewelacyjnie przygotowane i gdyby jeszcze raz ktoś kiedyś chciał je powtórzyć to poszlibyśmy bez wahania.

A na koniec, stojąc w grupie przed Politechniką miało miejsce zabawne zdarzenie. Rowerem przejeżdżał mężczyzna i zawołał z pewnym politowaniem: „Oj naukowcy, a grawitacja maleje”. A ja po czterech godzinach zwiedzania doświadczyłam empirycznie, że nie miał racji – dla mnie grawitacja wzrosła ponieważ coraz trudniej było nogi oderwać od gruntu. Podziwiałam panią z laseczką, która jakby bez zmęczenia wyciągnęła metalowe pudełko i poczęstowała mnie „studenckimi cukierkami” czyli osobiście przygotowanymi, pysznymi grzankami, żałowałam, że wzięłam delikatnie tylko jedną. No i jeszcze dwa razy oderwałam się od gruntu przejeżdżając Polinką przez Odrę.  R.G.

28 maja 2018

Galeria zdjęć

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

  1. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
  2. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
  3. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
  4. Żegnamy naszą Absolwentkę69
  5. Drzewo Absolwentów Prawa 69
  6. PARAGRAFEK
  7. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
  8. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
  9. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
  10. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
  11. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
  12. A to Polska właśnie
  13. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
  14. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  15. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  16. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  17. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  18. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  19. Smutna wiadomość
  20. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  21. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  22. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  23. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  24. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  25. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  26. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  27. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  28. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  29. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  30. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  31. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  32. W ogródku Salonu Śląskiego
  33. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  34. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  35. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  36. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  37. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  38. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  39. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  40. Paragrafy zniewalają
  41. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  42. Pałac w Pszczynie i Rynek
  43. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  44. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  45. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  46. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  47. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  48. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  49. Dzień kobiet po babsku
  50. Absolwenci 69 Absolwentkom
  51. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  52. Salon Śląski ponownie nas gościł
  53. Carpe diem!
  54. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  55. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  56. Absolwenci wspominają
  57. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  58. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  59. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  60. Naszym kolegom Absolwentom69
  61. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  62. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  63. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  64. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  65. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  66. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  67. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  68. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  69. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  70. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  71. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  72. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  73. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  74. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  75. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  76. Żegnamy naszą koleżankę
  77. „Przyszła pani z lasu”
  78. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  79. Już wiosna - Święta, Święta
  80. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  81. Świat nie kompatybilny
  82. Za zdrowie Pań
  83. Smutna wiadomość
  84. Żegnamy naszą koleżankę
  85. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  86. Procesy z dawnych lat
  87. Babcie i Dziadkowie!
  88. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  89. Kornel o świątecznej lekturze
  90. Na ten Nowy Rok 2022
  91. Zbliżają się Święta
  92. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  93. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  94. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  95. Refleksje na temat upływającego czasu
  96. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  97. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  98. Żegnamy
  99. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  100. Nienawiść i jad nie popłaca
  101. Zniewaga
  102. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  103. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  104. Bądźmy zawsze razem
  105. O dwóch kółkach
  106. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  107. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  108. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  109. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  110. Żegnamy naszego kolegę
  111. Fałsz Kobiety
  112. Rusycyzmy przyswojone
  113. Rozpoczynamy nowy temat
  114. Moim koleżankom Absolwentkom69
  115. Gry i zabawy
  116. Co wyszukano w lamusie pamięci
  117. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  118. Prolegomena do umykających słów
  119. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  120. Drodzy Absolwenci 69
  121. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  122. TRZY CHANDRY
  123. Odświeżamy nasze pasje
  124. Historia Kabaretu Prawników
  125. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  126. Mario
  127. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  128. Zjazd pod koroną wirusa
  129. Spotykajmy się w czasie epidemii
  130. Smutna wiadomość
  131. Świątecznie lecz bezpiecznie
  132. Nowy tomik wierszy
  133. Zjazd odwołany
  134. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  135. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  136. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  137. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  138. Drodzy Absolwenci
  139. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  140. Przykra informacja
  141. Słowo o Jurku
  142. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  143. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  144. Pół wieku od zakończenia studiów!
  145. Absolwenci69!
  146. Nasi Drodzy Absolwenci
  147. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  148. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  149. Same serdeczności
  150. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  151. Akademia Sztuk Teatralnych
  152. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  153. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  154. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  155. Akademia Wychowania Fizycznego
  156. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  157. Spotkanie z nauką.
  158. Spotkanie w Ossolineum
  159. Komitet organizacyjny jak dzwon
  160. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  161. Grawitacja spada a moc rośnie
  162. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  163. Papieski Wydział Teologiczny
  164. Wielkanoc 2018 roku
  165. Profani w świątyni sztuki
  166. Akademia Sztuk Pięknych
  167. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  168. Człowiek renesansu
  169. Cieszmy się Świętami
  170. IMAGINARIUM
  171. Pierwszy listopada
  172. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  173. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  174. Obyśmy zdrowi byli
  175. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  176. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  177. Na ten Nowy Rok
  178. Czas płynie
  179. Jubileusze – jubileusze
  180. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  181. Majówka turystyczna
  182. Święta, Święta, Święta
  183. Serdeczne gratulacje składamy
  184. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  185. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  186. Usiądźmy przy stole
  187. Krasnal Paragrafek usynowiony
  188. IMMATRYKULACJA
  189. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  190. Jesień, jesień już
  191. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  192. W 2015 odwiedzimy Pragę
  193. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969