login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.

Biorąc pod uwagę to, że jesteśmy

Absolwentami "69" to zastanawiać możemy się

już nad różnicami pomiędzy nami

a młodszymi o 20, 30, a i o 50 lat.

Piszą Absolwenci 69

Niech mi ktoś powie, że ani razu przy jakichś konfliktowych czy choćby tylko „dziwnych sytuacjach nie pomyślał: „przedtem (niezupełnie wiem przed czym?) tak nie było”.

            Jeśli mniej rygorystycznie, łagodniej potraktujemy takie zmiany, to przyjmiemy, że dla nas jest po prostu trochę „dziwniej”. Ale mimo ogromnej sympatii do młodszych – tam są przecież nasze dzieci, wnuki, uczniowie itd. – bywa, że coś nas dziwi a nawet czasem więcej – oburza i powoduje, że nie rozumiemy powodów tej odmienności.

            To „coś” jest wynikiem upływu lat, zmiany warunków ekonomicznych, socjalnych, technicznych, obyczajowych, zmienionego systemu przepływu informacji itd. Często po takiej refleksji przywołujemy się do porządku uświadamiając sobie, że zmiany są naturalne. Bywają jednak sytuacje zdecydowanie nieakceptowalne, rodzące w nas przeświadczenie, że niosą ze sobą obce nam wartości, cele, idee.

            Na ogół wyłączyliśmy ze swojego myślenia różnicę pokoleniową stosowaną wstecz – a przecież od 90-cio latków (i plus) też nas dzieli 20 lat a czasem więcej. Czy zatem tak bezwarunkowo jesteśmy akceptowani przez starsze pokolenie? I czy równie bezwarunkowo, niejako siłą ich starszeństwa, jesteśmy w stanie sami je zaakceptować? Czasem okazuje się, że problem jest większy niż nam się wydaje. W świątecznym numerze Angory (Nr 52 (1593) przeczytałam w dziale „Ludzie listy piszą” list pana Kostiuczuka (sam pisze, że ma blisko 90 lat) zatytułowany „Kobieto, zdejmij spodnie!” List pisany poprawną polszczyzną, długi i z wewnętrzną logiką. Jednakże argumenty autora odbiły mnie o więcej niż pokolenie. Między innymi czytamy: „Czy każda kobieta, (…) zastanawia się nad tym, po co ona to robi? Przecież kobieta w spodniach to obrzydliwość, przy tym mająca szkodliwe skutki biologiczne! Jeżeli mężczyzna napatrzy się na tak ubraną kobietę, ryzykuje, że może spłodzić osobę o odmiennej orientacji seksualnej. Stąd problem z LGBT – dlaczego jest ich tak dużo?” Zapewniam, że argumentów na „obrzydliwość” autor listu przytacza mnóstwo – wszystkie nawiązują do realnych warunków (m.in. korona - wirusa) przy czym jasne spodnie nazywa, żeby było dosadniej „kalesonami” – a ja myślę sobie, że różnica pokoleniowa manifestująca się w tych poglądach jest większa niż pomiędzy nami a 40-, 30-to latkami. Autor listu dla silniejszego podkreślenia swojej argumentacji pisze na końcu: „Takie postępowanie nie znajduje żadnego uzasadnienia, jedynie wywołuje żal za czasami minionymi (…) dopóki kobiety nie zrzucą spodni i nie włożą spódnic – będą chodzić w maseczkach i korona wirus nie ustąpi”.

            Dlatego na ostatnim Skype poprosiłam Was, żebyście spróbowali napisać co Was drażni u młodszych od nas, żeby zobaczyć czy są rzeczy, które dla nas są trudne do zaakceptowania. Jeśli są to sprawy mieszczące się w kategorii „podoba się – nie podoba się” to wszystko w porządku ale jeśli do zachowań młodszych, które nam się nie podobają zastosujemy miarę autora powoływanego listu, to chyba musimy swoje poglądy zrewidować.

Jako pierwszy przysłał swoje uwagi Karol – wymienia 4 sprawy, które jak pisze „go wkurzają”:

1. Tatuaż, szczególnie u kobiet.

2. Zaniedbane, brudne buty, bo jest to pokolenie, które nie zna pasty do butów.

3. Zaniedbane, brudne wnętrza ich samochodów.

4. Nieznajomość geografii nie tylko świata ale i swojego kraju.”

I tu od razu widać, że problem nie jest prosty. O ile bowiem zgadzam się z Karolem, że pierwsze trzy kwestie można potraktować lekko (chyba dobrze odczytałam intencje Karola) to czwarta sprawa – nieznajomość geografii, a od siebie dodam, że również historii i kultury, (wynikająca często z niedostatków nauczania) jest rangi znacznie poważniejszej. Sięga bowiem – w moim przekonaniu – już nie gustów i upodobań lecz właśnie wartości ważnych w życiu człowieka. Okazuje się więc przy okazji, że to, czy coś jest nieistotną zmianą gustów czy ważną zmianą postaw może być różnie oceniane nawet w ramach jednej – jak Karola i moja – generacji.

Renata: Mnie jak patrzę na gęsto wytatuowane, odsłonięte ręce to przypomina się wycieczka w ramach postępowania karnego do zakładów karnych we Wrocławiu – tam pokazywali nam katalogi tatuaży, które zdobiły przestępców i dlatego chyba taka awersja pozostała mi do dziś do rysunków na ciele.

Marysia – Mimka dorzuca następne dla niej cztery zastanawiające kwestie:

5. Utratę (jej zdaniem) zwrotów grzecznościowych stosowanych wobec starszych, które my często przyjmowaliśmy jako oczywiste – np. do dziadków nie mówiło się „cześć babcia” albo „zabierz talerz jak idziesz” lub też inne bezpośrednie zwroty.

6. Nieprzywiązywanie uwagi do odświętności jakichś wydarzeń – np. dżinsy i adidasy w teatrze szczególnie na premierze; sportowy, nie zawsze (my powiedzielibyśmy „schludny” strój) na jakichś uroczystościach chociażby rodzinnych.

7. Mimka tatuażem się nie zachwyca, ale (w przeciwieństwie do mnie i Karola) nie krytykuje wyznawców tej sztuki lub mody.

Ważna Mimki uwaga dotyczy natomiast boomu technologiczno – informatycznego:

8. „Pozytywne różnice pokoleniowe spowodowane wieloma czynnikami, technologicznymi, kulturowymi, poznawczymi, nowymi ideami w zasadzie wg mnie mogą być akceptowane przez ludzi niezależnie od ich wieku, o ile,  wpływają pozytywnie na jakość życia osób przyzwyczajonych do funkcjonowania w społeczeństwie bez konieczności radykalnych zmian.

Niestety, np.: Internet i cały współczesny elektroniczny świat ograniczają a nawet izolują ludzi, których młodość i wiek dojrzały upłynął w epoce bez komputera, od dostępu  do informacji przekazywanych głównie drogą elektroniczną. Aktualny przykład. Deklaracja seniorów o szczepieniu przeciw covid-19 ma polegać na elektronicznym zgłoszeniu w odpowiednim punkcie szczepień. A jeśli 80 latkowie, Pani lub Pan nie korzystają z Internetu? Są samotni i nie mają w pobliżu pomocnych dzieci wnuków, życzliwych znajomych? A jeśli mają do załatwienia urzędową sprawę z preferencją komunikacji elektronicznej? Być może moje spostrzeżenie o pewnej izolacji ludzi starszych jest wyolbrzymione, ale w najbliższym otoczeniu mam takie przykłady.”

Staszek przysłał zdjęcie ilustrujące jego podenerwowanie i napisał:

Od pierwszych dni pobytu w Izraelu to co mnie najbardziej irytuje u przeciętnego Izraelczyka, nie tylko młodego, w każdym wieku, to:

9. Brak szacunku dla innego, nieliczenie się z drugim, z jego potrzebami. W ostatnim okresie wybitnym tego przykładem jest plaga elektrycznych hulajnóg i rowerów, a te używane są przede wszystkim przez młodych. Wyraża się to zostawianiem takiego pojazdu po zakończonym rejsie w poprzek chodnika, na przejściu dla pieszych, itd. 

Interesująco napisał Kornel:

10. „Wrzuciłaś niełatwy temat  oceny młodych ludzi. Po przemyśleniach, doszedłem do wniosku, że u młodych ludzi najbardziej wkurza mnie, że u wielu widzę swoje przywary. Ale te przecież nie stanowią mojej zastrzeżonej własności.”

            Widzimy jednak, że jak do tej pory nie ma jednoznacznych naszych ocen co do spraw, które moglibyśmy uznać jako coś co stawia pomiędzy nami a pokoleniami młodszymi mur trudny do pokonania. Mało tego – mamy wątpliwości czy nie iskrzy pomiędzy nami a jeszcze starszymi. Oczywiści tematu nie zamykamy i czekamy na Wasze opinie na temat różnicy pokoleń trudnej dla nas do zaakceptowania - dodatkowo urodził się problem międzypokoleniowych różnic technologicznych, który naszym zdaniem wymaga osobnej naszej uwagi.

            Mamy ponadto przekonanie, że młodsze pokolenia mają mnóstwo zalet (vide wyżej), których nam może brakować. Dlatego też zapraszamy do rozszerzenia dyskusji – przesyłajcie swoje teksty a z ochotą będziemy je publikować.

Tekst powstała przy udziale:

Renata Gryglaszewska, Karol Wronecki, Maria Szymańska, Stanisław Szpetner, Kornel Kapołka

8 stycznia 2021

Galeria zdjęć

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

  1. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  2. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  3. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  4. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  5. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  6. Smutna wiadomość
  7. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  8. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  9. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  10. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  11. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  12. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  13. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  14. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  15. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  16. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  17. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  18. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  19. W ogródku Salonu Śląskiego
  20. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  21. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  22. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  23. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  24. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  25. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  26. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  27. Paragrafy zniewalają
  28. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  29. Pałac w Pszczynie i Rynek
  30. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  31. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  32. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  33. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  34. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  35. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  36. Dzień kobiet po babsku
  37. Absolwenci 69 Absolwentkom
  38. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  39. Salon Śląski ponownie nas gościł
  40. Carpe diem!
  41. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  42. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  43. Absolwenci wspominają
  44. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  45. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  46. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  47. Naszym kolegom Absolwentom69
  48. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  49. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  50. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  51. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  52. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  53. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  54. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  55. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  56. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  57. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  58. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  59. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  60. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  61. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  62. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  63. Żegnamy naszą koleżankę
  64. „Przyszła pani z lasu”
  65. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  66. Już wiosna - Święta, Święta
  67. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  68. Świat nie kompatybilny
  69. Za zdrowie Pań
  70. Smutna wiadomość
  71. Żegnamy naszą koleżankę
  72. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  73. Procesy z dawnych lat
  74. Babcie i Dziadkowie!
  75. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  76. Kornel o świątecznej lekturze
  77. Na ten Nowy Rok 2022
  78. Zbliżają się Święta
  79. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  80. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  81. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  82. Refleksje na temat upływającego czasu
  83. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  84. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  85. Żegnamy
  86. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  87. Nienawiść i jad nie popłaca
  88. Zniewaga
  89. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  90. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  91. Bądźmy zawsze razem
  92. O dwóch kółkach
  93. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  94. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  95. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  96. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  97. Żegnamy naszego kolegę
  98. Fałsz Kobiety
  99. Rusycyzmy przyswojone
  100. Rozpoczynamy nowy temat
  101. Moim koleżankom Absolwentkom69
  102. Gry i zabawy
  103. Co wyszukano w lamusie pamięci
  104. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  105. Prolegomena do umykających słów
  106. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  107. Drodzy Absolwenci 69
  108. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  109. TRZY CHANDRY
  110. Odświeżamy nasze pasje
  111. Historia Kabaretu Prawników
  112. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  113. Mario
  114. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  115. Zjazd pod koroną wirusa
  116. Spotykajmy się w czasie epidemii
  117. Smutna wiadomość
  118. Świątecznie lecz bezpiecznie
  119. Nowy tomik wierszy
  120. Zjazd odwołany
  121. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  122. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  123. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  124. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  125. Drodzy Absolwenci
  126. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  127. Przykra informacja
  128. Słowo o Jurku
  129. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  130. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  131. Pół wieku od zakończenia studiów!
  132. Absolwenci69!
  133. Nasi Drodzy Absolwenci
  134. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  135. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  136. Same serdeczności
  137. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  138. Akademia Sztuk Teatralnych
  139. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  140. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  141. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  142. Akademia Wychowania Fizycznego
  143. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  144. Spotkanie z nauką.
  145. Spotkanie w Ossolineum
  146. Komitet organizacyjny jak dzwon
  147. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  148. Grawitacja spada a moc rośnie
  149. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  150. Papieski Wydział Teologiczny
  151. Wielkanoc 2018 roku
  152. Profani w świątyni sztuki
  153. Akademia Sztuk Pięknych
  154. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  155. Człowiek renesansu
  156. Cieszmy się Świętami
  157. IMAGINARIUM
  158. Pierwszy listopada
  159. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  160. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  161. Obyśmy zdrowi byli
  162. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  163. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  164. Na ten Nowy Rok
  165. Czas płynie
  166. Jubileusze – jubileusze
  167. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  168. Majówka turystyczna
  169. Święta, Święta, Święta
  170. Serdeczne gratulacje składamy
  171. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  172. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  173. Usiądźmy przy stole
  174. Krasnal Paragrafek usynowiony
  175. IMMATRYKULACJA
  176. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  177. Jesień, jesień już
  178. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  179. W 2015 odwiedzimy Pragę
  180. Absolwenci Wydziału Prawa 1969 strona „Pod Paragrafkiem”

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969