login: hasło:

Absolwenci Wydziału Prawa 1969

Dlaczego "Absolwenci 69"

Los wie kiedy się uśmiechnąć

 

Początek lutego 1969 r.

 na ostatnim, czwartym roku

Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego

Piesze dla nas Romek Kulikowski

Początek lutego - z częścią mojej grupy ćwiczeniowej zdałem u doc. Jana Jończyka ważki i trudny egzamin z prawa pracy, będąc już u progu zaliczenia 7 semestru studiów.

Postanowiliśmy to uczcić piwną biesiadę w Restauracji Ratuszowa w Rynku. Niestety po pewnym czasie skończył się tam popijany przez nas Full Light – na mocniejsze trunki byliśmy za słabi finansowo. Wobec tego z paroma niezaspokojonymi procentowo przyjaciółmi a konkretnie z Lotarem K. i Włodkiem K. wyruszyliśmy z Rynku w kierunku znanej nam, (aktualnie już od wielu lat nie istniejącej) Restauracji Klubowa, nieopodal hotelu i restauracji Monopol, gdzie zwykle piwa nie brakowało. Maszerując już ulicą Franciszkańską spotkaliśmy zmierzającego również w kierunku Klubowej przesympatycznego młodego człowieka w stanie wskazującym na spożycie, który raźnie dołączył do naszego wesołego towarzystwa. Przy wejściu do Klubowej zorientowaliśmy się, że nie dostaniemy się do restauracji bo już jest absolutny komplet gości i więcej nikogo nie wpuszczają, a do tego liczna kolejka spragnionych oczekujących na schodach by ewentualnie zwolniło się jakieś miejsce. Ale Lotar, przez wejściowe oszklone drzwi do restauracji na 1 piętrze, dostrzegł w środku i nawiązał kontakt z dobrze znanym nam stałym bywalcem Klubowej, który zaoferował pomoc w … nielegalnym wejściu do restauracji przez okno od zaplecza, deklarując, że otworzy je nam od wewnątrz. Zostało to zaakceptowane i z przyjaciółmi oraz poznanym przed chwilą młodzieńcem ustawiliśmy się pod umówionym oknem, które po pewnym czasie zostało otwarte a znajomy wyciągnął do nas pomocne dłonie. Było to okno na wysokim parterze, wiec te pomocne dłonie były potrzebne, podobnie jak podsadzanie od dołu. Pierwsi z tej możliwości skorzystali przyjaciele, następnie ja, bo sympatyczny młodzieniec będąc słusznego wzrostu powiedział, że da sobie radę bez podsadzania, byle bym tylko po wejściu do wewnątrz podał mu ręce. Szykując się do okiennego wejścia przekazałem młodzieńcowi do potrzymania aktówkę, w której miałem indeks, studencką legitymację i gruby rękopis prawie ukończonej pracy magisterskiej z prawa finansowego, odebrałem go w tym dniu, po poprawkach, od Pani Profesor Krystyny Jandy – Jendrośki. Po wciągnięciu do wewnątrz przez Lotara, który nie czekając na nic udał się bezzwłocznie do sali restauracyjnej, wychyliłem się przez okno, by pomóc ostatniemu chętnemu i odebrać przekazaną do potrzymania aktówkę. Niestety pod oknem ani w pobliżu … nie było nikogo jak również mojej aktówki. Momentalnie otrzeźwiawszy z wszelkich emocji zgarnąłem z sali restauracyjnej Lotara i razem wyruszyliśmy ścigać złodzieja a przede wszystkim szukać cennej dla mnie zawartości aktówki. Były to jednak usiłowania bezowocne, podobnie jak też przeszukiwanie okolicznych koszy czy kubłów na śmieci itp. miejsc. Po złodzieju i aktówce śladu nie było. Po pewnym czasie zrezygnowaliśmy z różnokierunkowych pościgów czy poszukiwań i pogodzeni z losem udaliśmy się nocną porą do domów.

Przez ponad tydzień nie ujawniałem powyższego zdarzenia licząc, że ruszony sumieniem złodziej, po zorientowaniu się w zawartości aktówki, odeśle czy podrzuci na mój domowy adres, wpisany do legitymacji, przynajmniej rękopis mojej pracy magisterskiej. Nie doczekałem się … . Konsekwencją tego nieprzyjemnego dla mnie zdarzenia była konieczność ujawnienia tego faktu na uczelni oczywiście bez opisywania wstydliwych szczegółów - (w tej nieszczęsnej aktówce były dokumenty i mój skarb w postaci rękopisu pracy). Konieczne też stało się zamieszczenie stosownego ogłoszenia w prasie, na które (co oczywiste) nikt nie zareagował. Wpierw została mi wydana nowa legitymacja studencka a potem duplikat indeksu. W tym czasie było już jasne, że w tym roku akademickim nie zdołam w żadnej mierze odtworzyć utraconej pracy magisterskiej z prawa finansowego, którą miałem jako rękopis w jednym egzemplarzu i nad którą pracowałem prawie 2 lata w oparciu o materiały finansowe jednego z zakładów przemysłowych przy ulicy Legnickiej we Wrocławiu. (To nie były czasy komputerów a o pisaniu z kopią nikt nie myślał). Tym samym oczywiste było, że nie będę mógł w 1969 roku uzyskać tytułu magistra prawa.

Nigdy nie wiemy kiedy się do nas los uśmiechnie. Dzięki życzliwości i wsparciu zaprzyjaźnionego ze mną od wielu lat asystenta Romana Chalimoniuka, i za pośrednictwem Pani dr Teresy Janasz, zostałem zarekomendowany na przełomie lutego i marca 1969 r. na seminarium z prawa państwowego u Profesora Leszka Winowskiego. Pan Profesor w swojej łaskawości, życzliwości i zrozumieniu okoliczności sprawy, zaproponował mi temat pracy magisterskiej, z której napisaniem i obronieniem, po odpowiednim przyłożeniu się, powinienem zdążyć jeszcze w tym samym roku akademickim.

Parę najbliższych miesięcy intensywnie i pracowicie spędziłem czas w czytelniach Biblioteki Ossolineum i Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Szajnochy, wielokrotnie przedstawiając Profesorowi poszczególne fragmenty pracy, nanosząc Jego cenne uwagi i uzupełnienia, by móc wreszcie 12 czerwca 1969 r obronić pracę i otrzymać tytuł magistra prawa.

Na zawsze zapamiętałem to zdarzenie, mając przede wszystkim w pamięci pomoc, życzliwość i empatię, jaką w tym trudnym dla mnie czasie, okazało zupełnie bezinteresownie wielu pracowników naukowych Wydziału, oczywiście na czele z dr Teresą Janasz i mgr Romanem Chalimoniukiem a przede wszystkim Profesorem Leszkiem Winowskim. To Oni wyciągnęli do mnie pomocne dłonie, umożliwiając szczęśliwe zakończenie tego mogącego mieć negatywne skutki nieodpowiedzialnego zdarzenia, za co byłem i jestem Im dozgonnie wdzięczny.

Romuald Kulikowski, luty 2022 r.

(A my Absolwenci 69 zawdzięczamy happy endowi tej niezwykłej przygody, to, że mamy szefa naszego nieformalnego towarzysko – absolwenckiego stowarzyszenia. Los czasem wie kiedy się uśmiechnąć).

7 lutego 2022

Więcej z działu "Dlaczego "Absolwenci 69""...

  1. Finałowy zjazd Absolwentów Wydziału Prawa 69
  2. Smutny spis
  3. Miłych Świąt Wielkanocnych
  4. ZAPROSZENIE NA XXVIII ZJAZD ABSOLWENTÓW PRAWA 69
  5. 8 MARCA 2026
  6. Walentynki 2026
  7. Bolek Mróz
  8. ZJAZD W OPOLU 02.06.2025 - 04.06.2025
  9. Zjazd 2026
  10. Zjazd w Opolu 2025
  11. Odszedł nasz Przyjaciel Marek Rafalski.
  12. 14 stycznia – spotkaliśmy się w Salonie Śląskim
  13. Oby nam się wiodło w 2025r.
  14. Pisaliśmy, piszemy i będziemy pisać
  15. Drodzy Absolwenci 69 - plany na 2025r.
  16. Życzenia Świąteczne i noworoczne 2024/2025
  17. Pogrzeb Marysi Gąsior
  18. Absolwenci płaczą. Żegnamy „Maję” Marię Gąsior
  19. Zgodnie z Waszą interwencją – odwołujemy jutrzejsze spotkanie.
  20. Przypominamy o spotkaniu w Salonie Śląskim
  21. Żegnamy naszą Absolwentkę Prawa 69 Barbarę Trzeciak – Pietkiewicz
  22. Żegnamy naszą Absolwentkę69
  23. Drzewo Absolwentów Prawa 69
  24. PARAGRAFEK
  25. Nasi profesorowie w moich wspomnieniach (wspomina Józef Frąckowiak)
  26. Spotkanie z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji
  27. Absolwenci69 spotkali się na dużym zjeździe we Wrocławiu po raz 26 - wielu nie mogło się już z nami spotkać
  28. Zjazd – 2024 rok (ostatni?)
  29. Smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi
  30. A to Polska właśnie
  31. Salon Śląski 9 kwietnia rozmawiamy o Zjeździe i nie tylko
  32. Drodzy AbsolwenciPrawa69!!!
  33. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów 2024 rok
  34. 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet
  35. Spotkanie w Salonie Śląskim 5 marca 2024 r.
  36. Pożegnaliśmy Jagodę Kulikowską
  37. Smutna wiadomość
  38. Trybunał Konstytucyjny na nowo
  39. Na dobre życzenia nigdy nie jest zbyt późno.
  40. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim - 6 lutego 2024
  41. To nie jest kraj dla ludzi po siedemdziesiątce
  42. OBYWATEL - W POSZUKIWANIU PRZESTRZENI I ORĘŻA
  43. Styczniowe spotkanie w Salonie Śląskim - 16 stycznia 2024r.
  44. Drodzy Absolwenci Prawa 69
  45. Zbliżają się Święta i Nowy Rok
  46. Grudniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  47. Wspomnienie o Romku Kulikowskim
  48. 1-szego listopada wspominamy zmarłych.
  49. O Polsce w Europie, o Mnie, o Tobie i …. o Nas
  50. W ogródku Salonu Śląskiego
  51. Wrześniowe spotkanie w Salonie Śląskim.
  52. Odwiedzamy naszego absolwenta Marka Rafalskiego w Poznaniu
  53. Zmarła Krystyna Lapeta - Jastrzębska
  54. Kolejne spotkanie Absolwentów69 w Concordii Taste
  55. Quo vadis Izraelu – raz jeszcze
  56. Spotykamy się już w sierpniu we Wrocławiu
  57. Jak odbudować państwo prawa w Polsce?
  58. Paragrafy zniewalają
  59. O aktualnej sytuacji w Izraelu
  60. Pałac w Pszczynie i Rynek
  61. XXV Zjazd Absolwentów Prawa 69
  62. Jak wytłumaczyć i opowiedzieć o tym, co jest niemożliwe do wytłumaczenia i opowiedzenia?
  63. Ostatnia chwila na odpis podatku na Fundację Pomocna Dłoń
  64. Drodzy Absolwenci Prawa 69!!! Serdecznie i świątecznie
  65. ZAPROSZENIE - Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023
  66. Chodźcie śmiało – strona wolna od wirusa
  67. Dzień kobiet po babsku
  68. Absolwenci 69 Absolwentkom
  69. Małe zjazdy – DUŻY Prezes
  70. Salon Śląski ponownie nas gościł
  71. Carpe diem!
  72. Żegnamy naszą Absolwentkę 69! Odeszła Wirmina Kurek
  73. Pożegnaliśmy Romualda Kulikowskiego – wczoraj - 30 stycznia 2023r.
  74. Absolwenci wspominają
  75. Absolwenci wspominają Romualda Kulikowskiego "Romka"
  76. Absolwenci Prawa 69 płaczą.
  77. Jeszcze trochę o problemach ustrojowych Izraela
  78. Naszym kolegom Absolwentom69
  79. Zjazd, Zjazd, Zjazd 2023!
  80. Absolwenci 69 kolejny raz w Salonie Śląskim
  81. Na marginesie artykułu prof. Tomasza Tadeusza Koncewicza
  82. Polski TK trzeba będzie odbudować od podstaw
  83. Drugie spotkanie w Salonie śląskim.
  84. Kolejne spotkanie w Salonie Śląskim
  85. Absolwenci69 w Salonie Śląskim
  86. Z wielkim żalem żegnamy naszego Absolwenta Prawa69
  87. „Absolwenci 1969” w sztafecie zmian pokoleniowych
  88. Spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim w Auli Leopoldyna 2022r.
  89. Spotkanie pod Szermierzem (druga cześć 24-go Zjazdu Absolwentów)
  90. Dwudziesty czwarty Zjazd Absolwentów Prawa 69 (cz.1-sza)
  91. Zjazd, Zjazd, Zjazd Absolwentów Prawa 69
  92. Teraz wiemy czemu Rudawy to Rudawy
  93. Wspomnienie o Aldonie Tychowskiej
  94. Żegnamy naszą koleżankę
  95. „Przyszła pani z lasu”
  96. Przymierzamy się do Zjazdu – przychodźcie na Skype
  97. Już wiosna - Święta, Święta
  98. Jeśli jesteś Europą, jaka jest Twoja historia w 2022 roku?
  99. Świat nie kompatybilny
  100. Za zdrowie Pań
  101. Smutna wiadomość
  102. Żegnamy naszą koleżankę
  103. Los wie kiedy się uśmiechnąć
  104. Procesy z dawnych lat
  105. Babcie i Dziadkowie!
  106. Absolwenci Wydziału Prawa 69`
  107. Kornel o świątecznej lekturze
  108. Na ten Nowy Rok 2022
  109. Zbliżają się Święta
  110. Kanadyjska Kolumbia Brytyjska (BC) pod wodą.
  111. Obchody Dnia Niepodległości w Polsce widziane z Izraela
  112. My siedemdziesięcioletni plus - wykluczeni.
  113. Refleksje na temat upływającego czasu
  114. Konspira, czyli spotkanie Absolwentów 69
  115. O relacjach pomiędzy prawem międzynarodowym a Konstytucją RP
  116. Żegnamy
  117. Żegnamy Absolwenta Prawa 69
  118. Nienawiść i jad nie popłaca
  119. Zniewaga
  120. Pierwszy w dziejach "proces" o zniesławienie
  121. Cudzołóstwo w starych dokumentach
  122. Bądźmy zawsze razem
  123. O dwóch kółkach
  124. Kończy się okres rozliczeniowy podatku za 2020 rok
  125. Na tle wspomnień z Dwudziestolatki
  126. Pesach – Wielkanoc - Pascha
  127. Dalej Absolwenci 69 spotykają się na Skype
  128. Żegnamy naszego kolegę
  129. Fałsz Kobiety
  130. Rusycyzmy przyswojone
  131. Rozpoczynamy nowy temat
  132. Moim koleżankom Absolwentkom69
  133. Gry i zabawy
  134. Co wyszukano w lamusie pamięci
  135. Utwory kabaretu Bezpłatna protekcja
  136. Prolegomena do umykających słów
  137. Co nas drażni (dziwi) w ramach różnicy pokoleń.
  138. Drodzy Absolwenci 69
  139. Jesień trzeba zobaczyć lub usłyszeć
  140. TRZY CHANDRY
  141. Odświeżamy nasze pasje
  142. Historia Kabaretu Prawników
  143. Wspomnienie o Romanie Wtorku
  144. Mario
  145. Zapasy z koronowanym wirusem trwają
  146. Zjazd pod koroną wirusa
  147. Spotykajmy się w czasie epidemii
  148. Smutna wiadomość
  149. Świątecznie lecz bezpiecznie
  150. Nowy tomik wierszy
  151. Zjazd odwołany
  152. Kolejny, już 24-ty, coroczny zjazd Absolwentów Prawa 69
  153. Ruch na naszej absolwenckiej stronie
  154. Koledzy Absolwenci - DO ROBOTY
  155. Spotkanie teatralne – ostatnie w 2019 roku
  156. Drodzy Absolwenci
  157. Przeszło stu prawników – Absolwentów Prawa 69
  158. Przykra informacja
  159. Słowo o Jurku
  160. Po raz dziesiąty odwiedziliśmy Rudę Milicką
  161. Bystrzyca Kłodzka na lipcowe spotkanie
  162. Pół wieku od zakończenia studiów!
  163. Absolwenci69!
  164. Nasi Drodzy Absolwenci
  165. Zjazd w dniach od 7 do 9 czerwca 2019
  166. Zaproszenie na Uroczysty Zjazd Jubileuszowy
  167. Same serdeczności
  168. Wyższa Szkoła Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
  169. Akademia Sztuk Teatralnych
  170. Dwunaste spotkanie z WCA na szlaku Akademickiego Wrocławia
  171. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  172. Kolejna przygoda na drodze Akademickiego Wrocławia
  173. Akademia Wychowania Fizycznego
  174. Spotkanie ultranowoczesności z historią
  175. Spotkanie z nauką.
  176. Spotkanie w Ossolineum
  177. Komitet organizacyjny jak dzwon
  178. W drodze na kolejny Zjazd Absolwentów 69
  179. Grawitacja spada a moc rośnie
  180. Spacer wrocławskim traktem teatralnym
  181. Papieski Wydział Teologiczny
  182. Wielkanoc 2018 roku
  183. Profani w świątyni sztuki
  184. Akademia Sztuk Pięknych
  185. XXI Zjazd - Krynica - Zdrój, Słowacja
  186. Człowiek renesansu
  187. Cieszmy się Świętami
  188. IMAGINARIUM
  189. Pierwszy listopada
  190. Pociągiem do Szczecina na dwudziesty zjazd
  191. Mały zjazd w Gdańsku - drugi dzień
  192. Obyśmy zdrowi byli
  193. Program XX Zjazdu „ABSOLWENCI 69”
  194. Zjazd w Szczecinie - czerwiec 2017 r.
  195. Na ten Nowy Rok
  196. Czas płynie
  197. Jubileusze – jubileusze
  198. Autobus na początek XIX Zjazdu Absolwentów Prawa69
  199. Majówka turystyczna
  200. Święta, Święta, Święta
  201. Serdeczne gratulacje składamy
  202. XIX Zjazd Absolwentów 69!
  203. Oby nam się dobrze wiodło w kolejnym roku
  204. Usiądźmy przy stole
  205. Krasnal Paragrafek usynowiony
  206. IMMATRYKULACJA
  207. I cóż, że się zmieniamy – numer grupy zostaje ten sam.
  208. Jesień, jesień już
  209. Trudno dziś uwierzyć - czterdzieści pięć lat minęło
  210. W 2015 odwiedzimy Pragę

Copyright © 2014 | Łukasz Parysek & Absolwenci Wydziału Prawa 1969